Češi a jejich spokojenost
Vždy jsem měl Čechy za takové chronické fňukalisty. Politici jsou jací jsou, počasí není dle našich představ, příbuzný se nechová tak, jak bychom chtěli, prostě pořád něco. O to překvapivější pro mě byly výsledky šetření Českého statistického úřadu z minulého roku, dle něhož jsou Češi se svými životy spíše spokojeni. Dokládá to průměrná známka 7,4 na škále od 0 do 10. Co víc, tak spokojenost od roku 2013 vzrostla o půlku stupně. Podrobnosti, jako třeba srovnání spokojenosti mužů a žen, jednotlivých krajů či věkových skupin si můžete projít zde: https://www.statistikaamy.cz/.../stesti-je-krasna-vec-dokonce.../. Vypadá to tedy, že jsme spokojenější než dříve, a taky dle výsledků šetření nahlížíme na svou budoucnost růžověji. Ještě před týdnem bych se nenadál, že budu o Češích psát jako o optimistech :-)
Americký psycholog Shawn Achor uvádí, že celých 90% dlouhodobé spokojenosti není ovlivněno vnějším světem, ale způsobem, jakým náš mozek tento svět zpracovává (https://www.ted.com/talks/shawn_achor_the_happy_secret_to_better_work?fbclid=IwAR1GmOTWhkPA82T21idBC3gbFybtGQRxsMvQCalSotIU7MtDz0hJdLAwxXo). To je odvážné tvrzení, protože vlastně znamená, že si můžu zvolit, jestli budu spokojený či nikoli. Také dodává, že 75% našeho pracovního úspěchu je ovlivněno naší úrovní optimismu, společenské podpory a schopností vnímat zátěž jako výzvu namísto hrozby. Vypadá to tedy, že se vyplatí být optimistou. A já, pokud mám být optimista, tak se to Čechům pomalu daří.
Jak si teda tu spokojenost zařídit? Mne osobně pomáhají cesty do chudých asijských zemí, jako je třeba Tádžikistán, Kyrgyzstán či Kambodža. Dokáži si pak cenit toho, že mám sice malý byt, zato však 6 pevných stěn, které mi nesmete hurikán nebo tsunami. Také vy se můžete rozhodnout, jestli budete nadávat na politickou scénu nebo si vážit toho, že jsme 10. nejbezpečnější zemí světa (dle tzv. Global Peace Index, https://visionofhumanity.org/indexes/global-peace-index/). Lamentovat nad kvalitou potravin nebo ocenit, že většina z nás má stále dostatek vody a jídla. Deptat se podfinancovaným školstvím nebo si cenit toho, že díky takřka nulové dětské úmrtnosti se děti alespoň dožijí školního věku. Ne vždy v naší historii a stále zdaleka ne všude na světě jsou toto samozřejmosti jako u nás.
Jak si ale Češi vedou v oblasti, která s životní spokojeností úzce souvisí? Jaké je jejich duševní zdraví? O tom zase příště...
Životní spokojenost v jednotlivých krajích