Proč nespíme, i když víme, že bychom měli

20.12.2019

Dnes se chci na spánek podívat více jako psycholog. Všichni víme, že spánek je zdravý, potřebný, vlastně až nezbytný pro naše fyzické i duševní zdraví. Přesto mnoho z nás spí málo či nekvalitně, často obojí z toho. Jak k tomu dochází?


Myslím si, že první činitel je množství voleb, které dnes máme. V pravěku jsme ulovili, nasbírali, zpracovali a pozřeli jídlo, porozprávěli s naší tlupou, měli jsme sex a šli jsme spát. Taky toho moc na výběr nebylo když už padla tma a vyjít ve tmě ven z jeskyně představovalo smrtelné nebezpečí. Jenže dnes po tom, co padne tma, stále můžeme rozsvítit světla a věnovat se lecčemu. Čtení, hraní na PC, koukání na filmy, úklidu, práci,... A také vyjít za tmy ven není dnes zdaleka tak nebezpečné jako dříve. Takže chodíme v noci do hospody, do kina, venčit psy, na noční šichtu a mnoho dalšího.


První příčina zanedbávání je tedy v tom, že máme tolik možností mezi kterými volit, a spánek je jen jednou z nich. Jenže jak ve své přednášce říká psycholog Barry Schwartz, větší množství voleb nás ne vždy nutně činí šťastnějšími a někdy nám může dokonce i škodit (https://www.ted.com/talks/barry_schwartz_the_paradox_of_choice?language=cs). Zajímavým experimentem by tedy bylo stanovit pevnou večerku pro všechny, tak jak to víceméně skutečně bylo dříve, a možná by v konečném důsledku byli lidé šťastnější a také zdravější než nyní s těmi všemi možnostmi co dnes večer dělat.


Druhá příčina dle mého spočívá v tom, jaké zisky té které možnosti přisuzujeme. Pro jednoduchost uvedu konflikt mezi tím jít spát x zapařit si s přáteli. Noční zábava slibuje okamžitý zisk, tedy družení se s přáteli, odreagování, námluvy a další. Spánek v tomto boji zákonitě prohrává, protože jeho zisk není tak zřejmý. Jistě, v dlouhodobém měřítku má dobrý spánkový režim nesporné benefity, ale ve chvíli rozhodování zpravidla vítězí zisk okamžitý. A takto může spánek dennodenně prohrávat souboj s prací po noci (okamžitým ziskem jsou vydělané peníze nebo dokončení úkolu), chatováním s přáteli (okamžitým ziskem je sociální interakce), úklidem domácnosti (okamžitým ziskem je klid v duši) nebo třeba sledováním filmu (okamžitým ziskem je zábava).


Samozřejmě že v životě existují období, kdy spát nemůžeme, i když opravdu chceme. Může nás několikrát za noc vzbudit naše malé dítě, také nám nemusí dát spát nějaké trápení nebo přetížení. Myslím si však, že po většinu našeho života je spánek volbou. A volbou je třeba i to, jestli si mobilní telefon necháte u hlavy nebo dáte do jiné místnosti, vypnete ho, ztlumíte nebo necháte v plné pohotovosti a také třeba jestli si pro odchod do postele zvolíte pevný čas nebo to necháte "tak navolno".


Takže na závěr mé doporučení? Je jediné. Navraťte spánku jeho důležitost. Slovy Jima Butchera, spisovatele fantasy příběhů: "Spánek je bůh. Uctívejte ho."

Psychologické poradenství a terapie, T. G. Masaryka 1108, Frýdek-Místek, +420 731 033 129
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma!